Zupa z ryby fugu

Autor:
Monika Szwaja
Oprawa: 
miękka
Format: 
144x207
ISBN: 
978-83-62405-41-1
Data wydania: 
13/04/2016
Cena detaliczna: 
29.9 zł

                       Kup ebook

Ryba fugu jest bardzo smaczna, ale jeśli będziemy obchodzić się z nią nieostrożnie – możemy otruć siebie i współbiesiadników. Na śmierć. Podobnie z naszym życiem. Jest ono jak potrawa dla inteligentnych. Trzeba zawsze myśleć o tym, co robimy, jakie decyzje podejmujemy – choćby targały nami szekspirowskie zgoła emocje - inaczej może się tak zdarzyć, że ktoś (my sami?) zapłaci wysoką cenę za nasz brak rozwagi.

Kobieta chce mieć dziecko – czy to zbyt wielkie żądanie? Chce być matką – czy jest w tym coś złego? Wykorzystuje możliwości, które daje współczesna nauka – po to jest nauka! W pewnym momencie jednak schodzi z bezpiecznej ścieżki – emocje wzięły górę, rozum zasnął, obudziły się upiory. Kobieta podejmuje decyzje, nie licząc się z nikim. Ważne jest tylko osiągnięcie celu. Młoda dziewczyna, studentka – rozsądna, inteligentna, zrównoważona – chce studiować na mało opłacalnym kierunku, dla własnej satysfakcji teraz i w przyszłości. Jest osamotniona w swoich dążeniach, rodzice widzieliby ją na bardziej praktycznych studiach, a w przyszłości w rodzinnym biznesie. Dziewczyna nie ma wsparcia z ich strony. Przyjaźń kolegów z uczelni nie wystarczy na mieszkanie, jedzenie, życie. Dziewczyna podchwytuje podsunięty jej pomysł na zarobienie pieniędzy i od razu wie, że podejmuje ryzyko. Nie wyobraża sobie jednak rozmiarów tego ryzyka. Obie te młode kobiety przypominają trochę kucharza, który beztrosko bierze rybę fugu za ogon i w całości wrzuca ją do garnka z zupą. Ktoś będzie musiał zapłacić za ten brak refleksji... a cena może być wysoka.

 

RECENZJE

Monika Szwaja w ostatnich książkach porusza tematy trudne w sposób dla siebie właściwy, czyli nieco humorystyczny, z dystansem. (...) Lubię bohaterów jakich powołuje do istnienia w swoich powieściach Monika Szwaja. Są w miarę naturalni, a jeśli już któraś z postaci jest obdarzona cechami wyróżniającymi spośród przeciętnych tłumów, owo podkreślenie służy wymowie całości. Podoba mi się, że Autorka bierze na warsztat sprawy kontrowersyjne. I choć robi to w zupełnie innym stylu niż Jodi Picoult, to uważam, że warto “nową” Szwaję czytać. O sprawach trudnych nie trzeba zawsze mówić trudno. Monika, czytadełko.com.pl

 

Ostrzegam: to nie jest typowa książka dlakobiet. Niebanalna i pełna humoru. Ironiczna. Błyskotliwa. Po prostu genialna!

Świeżo upieczona studentka polonistyki zmaga się z finansowymi trudnościami, gdyż odmówiła spełnienia ambicji rodzicow, wybierając swoje. Szczęśliwa żona zamierza właśnie wraz z mężem starać się o dziecko. Samotna pracownica naukowa wyładowuje swoje frustracje w sposób godny średnio inteligentnej nastolatki. Czy coś może łączyć te kobiety?

Najnowsza książka Moniki Szwai, w przeciwieństwie do innych tego typu, nie jest cukierkowa. Opowiada o trudnych wyborach, do których niekoniecznie zmusza nas sytuacja. To również historia o tym, jak łatwo zapomnieć o wyznawanych przez siebie wartościach, gdy w grę wchodzi coś, czego bardzo pragniemy. To wreszcie ukazanie różnych oblicz bezwarunkowej miłości, która może zamienić się w obsesję.

Widać doskonale, że autorka świetnie poznała złożoność kobiecej natury, a teraz szczerze do bólu i z właściwym sobie ironicznym poczuciem humoru opisuje nasze przywary. Bohaterki Zupy z ryby fugu nie są bowiem tylko papierowymi postaciami. Wręcz przeciwnie: często fałszywe, uparte, „sfeminizowane”, ale też kruche i zagubione. Niekoniecznie łatwo je polubić – i dobrze. W końcu która z nas nie zna choć jednej idealistki, manipulantki albo fałszywej przyjaciółki? A może same takie jesteśmy?

Mimo poruszanych tu kontrowersyjnych tematów, książkę w zdecydowanej większości czyta się z szerokim uśmiechem, a to za sprawą fantastycznego, uszczypliwego nieco poczucia humoru autorki. Również sposób, w jaki posługuje się językiem olśniewa i powoduje lekkie ukłucie zazdrości u wszystkich, którzy lubią gry słowne. Po prostu nie można jej nie przeczytać!

Serdecznie polecam wszystkim, niezależnie od wieku i płci.

Aleksandra Gieroba, we-dwoje.pl

 

 

RECENZJE KSIĄŻKI

Idealny materiał na film - bog Kto czyta żyje podwójnie
Zupa z ryby fugu, czyli o in vitro z miłością w tle - W-spódnicy.pl
Daje do myślenia - Słowem malowane

Ostrzegam: to nie jest typowa książka dla kobiet - Aleksandra Gieroba, We-dwoje.pl
Totalna niespodzianka! - blog Słowo czytane
Niewiele takich książek na rynku - blog Achy-ochy....z książką...
O sprawach trudnych nie trzeba zawsze mówić trudno - czytadelko.com.pl

Czy dzień powszedni zaserwuje nam niespodziankę, czy też zupę z ryby Fugu? - Justyna Gul, Granice.pl

Zupa z ryby fugu ugotowała się na dobre - Zakurzona półka
Monika Szwaja przedstawia  kwestię in vitro z różnych perspektyw - blog Reading is fun
Zmusza po przeczytaniu do zastanowienia - blog Exlibris
 

strony www Poznań